Położone na Pacyfiku wyspy Galapagos to miejsce, o którym słyszał chyba każdy. Wyspy znane są z kilku rzeczy.
To właśnie pobyt na nich zainspirował Karola Darwina to stworzenia jego słynnej teorii. Zdecydowanie wizytówką Galapagos są jednak tamtejsze żółwie. Co warto o nich wiedzieć?
Wyspy Galapagos – przyrodniczy raj u wybrzeży Ameryki Południowej
Galapagos to archipelag dziewiętnastu wulkanicznych wysp oraz ponad stu małych wysepek i wystających z morza niedostępnych skał. Na tych izolowanych wyspach wykształcił się charakterystyczny, suchy klimat i niesamowita przyroda, zupełnie odmienna od reszty Ameryki Południowej.
Znaleźć tam można tak niesamowite stworzenia, jak Legwan morski, endemiczne gatunki fok, a nawet jeden tropikalny gatunek pingwina. Ochronę im zapewnia Park Narodowy Galapagos, który obejmuje swoim zasięgiem większą część powierzchni archipelagu. Wyspy należą do Ekwadoru, więc odwiedzający je turyści powinni postarać się o wizę tego kraju.
Więcej informacji na temat wysp Galapagos znajdziesz w serwisie wczasowa.pl.
Żółwie z Galapagos – cud natury, który każdy musi zobaczyć
Wyobraźmy sobie żółwia. Ale nie takiego zwykłego, tylko naprawdę gigantycznego. Żółw słoniowy z wysp Galapagos może mierzyć dwa metry długości i ważyć ponad czterysta kilogramów. Ten łagodny olbrzym żywi się wyłącznie roślinami.
Chętnie zjada źdźbła traw, liście lokalnych roślin, owoce, a nawet liście i kwiaty kaktusów. W Ekosystemie pełni więc on taką samą funkcję, jak w innych miejscach na świecie spełniają duzi roślinożercy, których na wyspach po prostu nie ma. Zaskakująca w żółwiach słoniowych jest ich długowieczność. W sprzyjających warunkach te majestatyczne zwierzęta mogą żyć nawet 300 lat.
Tym bardziej smutne jest to, że gatunek ten, mimo licznych działań mających na celu jego ochronę, ciągle zagrożony jest wyginięciem. Dlatego też warto pojechać na Galapagos, by spotkać tam prawdziwego olbrzyma, póki jeszcze chodzą po Ziemi. W ten sposób można też wesprzeć ochronę żółwi – wyspy i znajdujący się na nich park utrzymywane są przede wszystkim z ruchu turystycznego.
Warto jednak pamiętać, by w podróży na Galapagos zachowywać się odpowiedzialnie i zawsze dostosowywać do zasad obowiązujących w parku. Od tego zależy bezpieczeństwo żółwi i to, czy przyszłe pokolenia również będą mogły je podziwiać.