Jest to część oceanu przylegająca zazwyczaj do kontynentu, oddzielona od otwartego oceanu archipelagami wysp, półwyspami lub podwodnymi progami, utrudniającymi wymianę wód. Morze to również wielkie zamknięte obszary wodne, na przykład Morze Kaspijskie.
Informacje o morzach
Morza zajmują łącznie 11 procent powierzchni światowego oceanu (40 000 000 km2). Ze względu na warunki wymiany wód morskich z wodami oceanicznymi wyróżnia się następujące typy mórz: przybrzeżne, śródziemne (śródlądowe), międzywyspowe. W Polsce również jest dostęp do morza. Z tego względu wiele nadmorskich miejscowości cieszy się ogromnym zainteresowaniem podczas wakacji i nie tylko, jak np. Karwia – sprawdź więcej o Karwi na stronie regionalnej https://www.ekarwia.pl/. Wracając do informacji o morzach, to ze względu na stopień izolacji od oceanu: otwarte, półzamknięte, zamknięte. Pod względem hydrologicznym morza dzieli się na: morza o dodatnim i o ujemnym bilansie wodnym. Należy wiedzieć, że niektóre morza przybrzeżne nazywane są zatokami, na przykład Zatoka Bengalska, Zatoka Perska. Inne morza, na przykład Norweskie, Sargassowe, leżą daleko od lądu; zostały wydzielone z wód otwartego oceanu. Morza powstały głównie w trzeciorzędzie, a ostatecznie zostały uformowane w czwartorzędzie. Głębokość morza jest różna, od 9 metrów (Morze Azowskie) do 9174 metrów (Morze Koralowe).
Średnia roczna temperatura wód powierzchniowych (z wyjątkiem Morza Arktycznego) przewyższa temperaturę oceanu na tej samej szerokości geograficznej. Zasolenie morza zależy od parowania, opadów atmosferycznych i dopływu wód słodkich z rzek. Średnie zasolenie morza jest mniejsze od średniego zasolenia oceanów i waha się w granicach od kilku promili (tzw. morze słonawe) do 37-42 promili w Morzu Czerwonym. W morzu występują prądy. Na półkuli północnej mają one kierunek przeciwny do wskazówek zegara, na południu zgodny z ich ruchem. Warto także powiedzieć o morzu szelfowym – jest to stosunkowo płytkie morze, o głębokości około 200 metrów, pokrywające szelf kontynentalny. W morzu szelfowym łowi się najwięcej ryb i wydobywa z jego dna najwięcej minerałów.